Fotowoltaika

Fotowoltaika jest źródłem czystej energii elektrycznej, wytwarzanej z promieniowania słonecznego. Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko działanie na rzecz ekologii i środowiska, ale świadoma inwestycja finansowa, przynosząca oszczędności oraz niezależność energetyczną na długie lata. Fotowoltaika może być wykorzystywana zarówno w dużej, jak i mniejszej skali, nie tracąc swoich właściwości — stabilnej, rocznej produkcji energii, wysokiej trwałości oraz łatwości użytkowania. Jednocześnie ma widoczną przewagę, nad innymi odnawialnymi źródłami energii — wyróżnia się krótkim czasem realizacji inwestycji, łatwością rozbudowy, a także zależnością ceny od wielkości instalacji, co ma szczególne znaczenie dla klientów indywidualnych.

fotowoltaika

Proces pozyskiwania energii elektrycznej w promieniowania odbywa się etapami. Podstawowy element każdej instalacji PV, to ogniwa fotowoltaiczne, które w celu wytwarzania większej ilości energii łączy się w moduły. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne - foton, padając na ogniwo jest pochłaniany przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji, zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Ogniwa są zbudowane z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych - promieniowania słonecznego lub wysokiej temperatury. Materiałem tym najczęściej jest krzem. Jeżeli chodzi o prąd, wytwarzany w ogniwach, jest to prąd stały. Żeby inwestor mógł z niego korzystać, trafia do falownika, odpowiadającego za przekształcenie energii w prąd zmienny, zgodny z wymogami sieci miejskiej.

Fotowoltaika najczęściej montowana jest na dachach budynków. Żeby było to możliwe, dach musi jednak spełniać kilka warunków, m.in posiadać odpowiedni kąt nachylenia oraz orientację na stronę południową lub połodniowo-wschodnią. Nie może być także schowany w cieniu drzew lub innych zabudowań. Jeżeli montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwy na dachu budynku, inwestor może zdecydować się na inne rozwiązania. Fotowoltaikę można zamontować na gruncie, przy użyciu specjalnej konstrukcji wspólnej lub zdecydować się na nowoczesne carporty, czyli wiaty fotowoltaiczne.

fotowoltaiczne panele

Fotowoltaika to świetne rozwiązania dla osób, które w realny sposób chcą oszczędzać. Instalacje PV to bowiem nie tylko korzyści dla środowiska, ale także dla kieszeni inwestora. Po pierwsze, odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować tyle prądu, by zaspokoić potrzeby wszystkich domowników, dzięki czemu rachunki za prąd zostaną obniżone niemalże do zera. Inwestor zyskuje zatem jednocześnie pełną niezależność energetyczną, a kolejne podwyżki cen prądu nie będą go dotyczyły. Po drugie, już od chwili uruchomienia instalacji, fotowoltaika zaczyna produkować darmową energię oraz nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowo inwestor może dziś skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, które znacznie obniżają początkowy koszt inwestycji, przyczyniając się do jeszcze szybszego zwrotu poniesionych kosztów. Na koniec warto również wspomnieć, że fotowoltaika i panele słoneczne, mają zbawienny wpływ dla środowiska - nie produkują pyłów, ani dymu, a ich obsługa ogranicza się do sprawdzania ile zielonej energii wyprodukowaliśmy danego dnia.

panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika świetnie sprawdza się również z innymi elementami jak - pompy ciepła, maty grzewcze, klimatyzacja - dzięki panelom fotowoltaicznym można realnie oszczędzić na zużyciu energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Korzystając przy montażu fotowoltaiki z odpowiednich dofinansowań do montażu można jeszcze bardziej obniżyć koszty.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty montażu instalacji fotowoltaicznych na terenie Kraśnika, Biłgoraja, Janowa Podlaskiego i okolic.