Jak dbać o fotowoltaikę zimą? Instalacje fotowoltaiczne w polskich warunkach klimatycznych narażone są na opady śniegu. Mimo że w ostatnich latach nie doświadczyliśmy zbyt obfitych opadów śniegu, to zawsze należy być na nie przygotowanym. Pokrywa śnieżna zakrywa powierzchnię paneli fotowoltaicznych, ograniczając moc instalacji ,oraz zmniejszając uzysk energetyczny. W jaki sposób zadbać o instalację fotowoltaiczną zimą, żeby system zachował prognozowaną wydajność?
Pokrywa śnieżna na instalacji fotowoltaicznej i jej wpływ na uzysk energetyczny
Profesjonalnie zaprojektowane oraz zamontowane instalacje fotowoltaiczne cechują się praktycznie bezobsługowym działaniem. Jedynie w okresie zimowym, jeżeli na panelach zalega spora warstwa białego puchu, należy podjąć działania mające na celu usunięcie zalegającego śniegu z paneli. Intensywność zbierana się śniegu na panelach, zależy od kilku czynników lokalizacyjnych, atmosferycznych oraz montażowych. Jeżeli chodzi o czynniki atmosferyczne, mamy tu na uwadze głównie prędkość wiatru, poziom nasłonecznienia, a także temperaturę i wilgotność powietrza.
Czynniki montażowe, to kąt nachylenia i skierowania paneli fotowoltaicznych, rodzaj zastosowanych technologii i konstrukcji, czy odległość paneli od gruntu. Im większe nachylenie paneli PV, tym mniejsza szansa na osadzanie się śniegu na ich powierzchni. Naukowcy na całym świecie prowadzili badania, ukazujące jaki wpływ ma zalegająca pokrywa śnieżna na wydajność paneli w skali roku. Średnio zanotowany został spadek wydajności na poziomie od od 0,3 do 3,5%. Zaskakujące są wyniki, opublikowane na podstawie badań przeprowadzonych na dachach płaskich — tam spadek wydajności paneli, znajdujących się pod śniegiem wyniósł aż 26%.
Współczynnik albeo — pozytywny wpływ śniegu na fotowoltaikę
Śnieg zalegający dookoła instalacji fotowoltaicznej może mieć również pozytywny wpływ na jej działanie i efektywność systemu. W sytuacji, gdy sama powierzchnia paneli nie jest pokryta śniegiem, promieniowanie słoneczne, odbijające się od śniegu, może znacząco zwiększyć natężenie promieniowania świetlnego docierającego do paneli PV. Co ważne, promieniowanie odbite od śniegu może również docierać do paneli od tyłu, zwiększając ich temperaturę, a tym samym przyspieszając proces topnienia śniegu z ich powierzchni roboczej. Zjawisko to ma szczególnie znaczenie, jeżeli mówimy i dachach płaskich lub instalacjach zamontowanych na gruncie.
Jak bezpiecznie usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych
Jak dbać o fotowoltaike zimą? Najlepiej pozwolić, by śnieg sam stopniał i zniknął z paneli. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy samodzielnie usunąć zalegającą warstwę, przy użyciu nierysujących narzędzi, np. szczotek z miękkim włosiem. Według badań niemieckiego instytutu TEC odśnieżanie paneli PV raz dziennie przez 5 dni w tygodniu zwiększyło wydajność badanego systemu, mającego moc 32 kW oraz kącie nachylenia paneli o 1,4% względem systemu, który nie był odśnieżany.
Jeżeli chodzi jednak o przemysłowe systemy fotowoltaiczne, nie zaleca się samodzielnego usuwania pokrywy śnieżnej. W tym przypadku bowiem istnieje wysokie ryzyko upadku oraz uszkodzenia paneli, a co za tym idzie — utraty gwarancji. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy, zajmującej się myciem elewacji oraz usuwaniem tego typu problemów.
Fotowoltaika Kraśnik – oferta – montaż instalacji fotowoltaicznych