Jakie warunki spełnić, aby zamontować fotowoltaikę na dachu

Zanim zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną, warto dowiedzieć się, jakie warunki spełnić, aby zamontować fotowoltaikę na dachu. To właśnie dach jest miejscem, gdzie najczęściej możemy spotkać panele fotowoltaiczne — nie ma w tym nic dziwnego. Fotowoltaika, która znajduje się na dachu, nie zaburza organizacji przestrzeni dookoła domu, wygląda estetycznie i wykorzystuje, a przynajmniej powinna wykorzystywać maksymalną dawkę promieniowania słonecznego. Żeby tak było, dach musi jednak spełniać odpowiednie warunki.

Konstrukcja i usytuowanie dachu

Biorąc pod uwagę to, jakie warunki spełnić, aby zamontować fotowoltaikę na dachu, pierwszą i podstawową kwestią jest ilość promieniowania słonecznego, jaka dociera do połaci. W szerokości geograficznej, w jakiej się znajdujemy optymalny kąt nachylenia dachu dla montażu fotowoltaiki to 30-40 stopni. Dach musi być również skierowany na południe. Dodatkowo dobrze, jeżeli dach będzie miał możliwie prostą konstrukcję, bez nadbudówek, czy dużych kominów. Możliwe jest montowanie fotowoltaiki także na dachach skierowanych wschód-zachód, jednak nigdy nie powinno montować się paneli na dachu skierowanym na północ — w tym przypadku wydajność systemu będzie bliska zeru.

Rodzaj dachu, a montaż fotowoltaiki

Specjaliści zgodnie twierdzą, że fotowoltaikę można montować na niemal każdym dachu, pod warunkiem, że ilość promieniowania słonecznego będzie wystarczająca, by zapewnić wysoką wydajność systemu. Nie oznacza to jednak tego, że na każdym dachu montaż fotowoltaiki będzie łatwy i opłacalny, ponieważ niektóre pokrycia dachowe lub konstrukcje dachów wymuszają skorzystanie z dodatkowych elementów systemu, takich jak specjalne wsporniki i stelaże.

  • Dach płaski — jeżeli chodzi o dach płaski, do montażu fotowoltaiki potrzebne są specjalne wsporniki i stelaże, dzięki którym panele będą zamontowane pod odpowiednim kątem. To jednak nie wszystko — w zależności od konkretnego rodzaju dachu płaskiego i jego pokrycia, będą wymagane inne elementy wspomagające całą konstrukcję. Przykładowo dach wykonany z żelbetonu umożliwia zakotwiczenie konstrukcji bezpośrednio w dachu, natomiast mniej solidne pokrycia wymagają specjalnych elementów aerodynamicznych lub dociążenia.
  • Dach skośny - w przypadku dachów skośnych, których w naszym kraju można spotkać najwięcej, kluczową kwestią jest kąt nachylenia dachu. Wynika to z faktu, że na dachcach skośnych nie jest możliwe wykonane dodatkowych konstrukcji, które umożliwiają optymalne ustawienie paneli. Ze względu na aspekty związane z bezpieczeństwem, zawsze montujemy panele bezpośrednio na dachu. Zatem kąt nachylenia powinien wynosić mniej więcej 30-40 stopni i znajdować się od strony południowej.
  • Dachy kopertowe - montaż fotowoltaiki w tym przypadku jest nieco trudniejszy i stawia pewnego rodzaju wyzwanie przed inżynierami. Należy bowiem w odpowiedni sposób zaprojektować system, by osiągnął zadowalającą wydajność. Problem polega na tym, iż każda część dachu skierowana jest w inną stronę i ma inny kąt nachylenia względem padania promieni słonecznych. Tego typu instalacje są przeważnie wyposażone w specjalne urządzenia, niwelujące problem.

solary - montaż fotowoltaiki

Jakie warunki spełnić, aby zamontować fotowoltaikę na dachu — ilość wymaganej powierzchni

Choć panele fotowoltaiczne z roku na rok mają coraz większą moc, to w dalszym ciągu, aby zamontować fotowoltaikę, wymagana jest spora ilość miejsca. Najlepiej sprawdzają się dachy duże, równe, pozbawione okien i wystających elementów, ponieważ nawet nieduża instalacja fotowoltaiczna wymaga od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu metrów powierzchni. Im wyższa moc instalacji, tym większa powierzchnia dachu będzie potrzebna, jednak należy mieć na uwadze, że nawet na bardzo dużym dachu, sporym utrudnieniem jest mocno skomplikowana konstrukcja, czy nieregularny kształt. W niektórych przypadkach bardziej opłacalnym wyjściem może okazać się montaż fotowoltaiki na gruncie.

fotowoltaika kraśnik biłgoraj janów

Rodzaj pokrycia dachowego, a fotowoltaika

Montaż fotowoltaiki jest możliwy niemalże na każdym rodzaju pokrycia dachowego, jakie stosowane są w Polsce. Istnieje jedynie kilka wyjątków. Fotowoltaiki nie montuje się na eternicie, dachach pokrytych poliwęglanem, pleksą oraz onduliną. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce wiąże się natomiast z koniecznością zdjęcia części pokrycia dachowego i zamontowania solidnego mocowania uchwytów do krokwi. Dopiero później wykonuje się montaż do profili aluminiowych.

 

sts fotowoltaika kraśnik

fotowoltaika kraśnik
sprawdź ofertę montażu paneli fotowoltaicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *